reklama

O falošných disidentoch

Predstavte si, že je práve rok 1986. V Moskve sa otepľuje, Gorbi práve sedí s Reaganom v Reykjaviku pri ohníčku a diskutujú jadrové hlavice a problémy sveta. Ale u nás tuhá zima a tuhý totáč. Eštébáci idú tvrdo po "nepriateľoch štátu" a jediná možnosť ako verejne a slobodne prejaviť svoj názor na vtedajšie ČSSR a vedúcu úlohu KSČ je emigrovať. Predstavte si, že sa v tejto situácii Husák spolu s Jakešom rozhodnú, že si do bábkového divadla zvaného ČSSR parlament pozvú disidenta Havla, aby im poreferoval ako súčasný režim vníma a ako by ho "vylepšil". Po vystúpení v parlamente sa Havel pokloní, zodpovie pár otázok a za bleskov foťákov, pokrikov a potlesku sa odoberie na tlačovú konferenciu, záznam ktorej sa potom odvysiela vo viacerých európskych krajinách. Pripadá Vám to ako čisté sci-fi? Môže byť, ale niečo podobné sa odohralo včera poobede na plenárke Európskeho parlamentu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Parlament totiž pozval na svoje zasadanie českého prezidenta Václava Klausa, známeho svojim kritickým postojom k EÚ a celkovo k európskej integrácii. Na pôde europarlamentu Klaus spochybnil legitimu inštitúcie a demokratickosť celého systému na základe mierne pomýlenej tézy, že v europarlamente neexistuje opozícia (samotný parlament je opozíciou európskej komisii a Rade ministrov). Pán prezident potom na záver svojho prejavu označil ekonomický systém EÚ za systém, ktorý potlačuje trh a vyzval na zastavenie "posilňovania centrálneho riadenia ekonomiky".

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Reakcie na Klausa, ktorý sám seba prednedávnom označil za disidenta (podobného tým, ktorí za totality bojovali proti komunizmu), boli všelijaké. Viac než o obsah prejavu a reakcií ide však o samotný fakt, že Klaus bol vôbec do europarlamentu pozvaný. A to napriek jeho nekonformným a často radikálnym názorom. Pôdu pre šírenie prezidentových názorov Klausovy poskytla paradoxne inštitúcia, ktorú on osobne neuznáva a spochybňuje. Klaus tak jasne odhalil nahotu a bezbrannosť demokracie. Predsedovi europarlamentu pánovi Pötteringovi potom nezostalo než s trpkým úsmevom na tvári konštatovať "Gott sei Dank leben wir in einer europäischen Demokratie, in der jeder seine Meinung äußern kann!" (Vďaka Bohu, že žijeme v európskej demokracii, kde každý môže vyjadriť svoj názor) a dodať, že v minulom režime (t.j. za boľševika) by s podobným prejavom ťažko uspel, ak by ho vôbec mal šancu predniesť (prepis je tu).

Podobné argumenty dnes a tento víkend zrejme zaznejú na Slovensku z úst pána Ganleyho, šéfa írskeho hnutia proti Lisabonskej zmluve, zakladateľa paneurópskeho hnutia Libertas a politického priateľa českého prezidenta Klausa. Ten Ganleyho svojho času tiež označil za disidenta. Prednášať na Slovensko Ganleyho pozval liberálny Hayekov inštitút. Je pozitívne, že sa daná diskusia o budúcnosti a Lisabonskej zmluve koná. Je to určite dôležitá téma, ktorá si zaslúži otvorenú debatu. Ale nebyť EÚ, kto by mal o Ganleyho záujem a kto by o ňom vôbec vedel? A nebyť Poliakov, Čechov, Litovcov a Slovákov, ktorým Írsko otvorilo dvere na svoj pracovný trh a prítomnosť ktorých v mnohých prípadoch negatívne ovplyvnila pohľad Írov na EÚ a Lisabonskú zmluvu (viac než Ganley svojou kampaňou), o čom by sme sa na prednáške bavili? Svet je skrátka plný paradoxov. Možno práve ony posúvajú dejiny dopredu. Tak to aspoň tvrdil disident Hegel. Fotosyntéza, eurosyntéza... či ako to bolo?..:-)

V každom prípade, Gott sei Dank für das Wochenende! Prajem pekný víkend.

Kristian Takac

Kristian Takac

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Patrim do kategorie tych, co ked rano otvoria noviny, nevedia ci sa maju smiat a ci plakat... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu