reklama

Ľaľa, som nevinný – neodvolali ma!

Minister by mal odísť nielen na základe usvedčenia z trestného činu ale už ako dôsledok politického, či morálneho pochybenia. Porovnanie slovenskej a švédskej politickej kultúry dokazuje, že správanie politikov sa dá regulovať a že morálna zodpovednosť nie je len prázdnym pojmom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Neviem ako vy, ale ja som pomerne veľkú čas prvého dňa voľna strávil surfovaním po nete dohánaním správ, ktoré človek čítať mal ale pre vyťaženosť, či jednoducho lenivosť, „nemal čas“. Tak som ráno vstal a po neobvykle dlhom spánku a vydatných sestriných raňajkách som sa pustil do čítania slovenskej i švédskej tlače. Tento rok totiž trávim vianoce so sestrou vo Švédsku.

Vlastenecky začínam Slovenskom. Článok s titulkom „Nie každý politik je zlodej“ ma hneď naplnil tou správnou vianočnou atmosférou mieru a pokoja. Hurá, konečne! Na to som čakal! Musím sa priznať, že ma už chytali riadne pochybnosti… Visím pánovi premiérovy na ústach, hltám jeho orátorské perly a bonmoty. A nestíham. Premiér sa sťažuje, že ľudia vnímajú výhody politikov ako niečo neštandartné a plačlivo dodáva "Prečo nám niekto vyčíta, že sú niekde porušené etické alebo iné princípy a nikomu neprekáža, že na vojne v Iraku, kde sa zabíjajú civilisti a kde zomrelo veľa vojakov, zarábajú firmy, ktoré sú veľmi blízko americkému viceprezidentovi Dickovi Cheneymu?".

Tiež mi je smutno z toľkej krivdy a v tichosti závidím premiérovy hĺbku a silu jeho argumentov. V rýchlosti kalkulujem, koľko asi tak slovákov volilo v minulých amerických voľbách (Bushovu administratívu). Nech kumám ako kumám, tak stále mám pocit, že väčšina slovákov volila tu, doma na Slovensku, slovenskú vládu. Vládu Roberta Fica. A preto by hádam, aj mohli mať právo vyčítať a dodržiavanie etických noriem vyžadovať práve od nej? No dobre, nedajme si pokaziť deň, vravím si.

Čítam ďalej. „Neberiem tlač vážne. Veď to aj tak to nikto nečíta“, hlása SME.sk citujúc premiéra. Začínam sa cítiť divne. Doteraz som sa snažil sám seba brať vážne, napriek celkom pravidelnému čítaniu tlače... Premiér v článku (ktorý asi aj tak nikto nebude čítať) odkazuje, že kauza okolo tendrov ministra Janušeka je veľmi komplikovaná. Taktiež sa dušuje, že doteraz nikto z opozície nepovedal priateľské „sorry kámo“ ministrovy Počiatkovy za krivé obvinenia za údajné prezradenie konverzného kurzu na schôdzke s chalanmi z J&T. Ani TIPOS podľa premiéra nie je žiadnym podvodom. Opozícia a médiá nemajú čo len pochybovať a takéto sprostrosti tárať... 

Po treťom článku je mi už vážne zle. A som si istý, že sestrinými raňajkami to nebude... Preklikávam sa džunglov slovenskej tlače a pred očami sa mi mihajú kauzy monacká jachta a TIPOS (Počiatek), eurofondy (Janušek), vinice (Fico), sociálne byty (Tomanová), slovenský pozemkový fond (Jureňa), tendre na upratovacie práce (Kašický)... znechutený mením doménu .sk a otváram stránky pod doménou .se. Na stránke najväčšieho denníku Dagens Nyheter sa to len hemží správami o ekonomickej kríze, o opatreniach švédskej pravicovej vlády, o prípravách na vianoce, o tom, že by královna Silvia už chcela byť babičkou.. Žiadne kauzy, žiadne škandály. Že by neboli? Ale boli. Len trochu iného rozsahu a trochu inak sa riešili. Pre úplnosť dodávam, že súčasná švédska vláda nastúpila v septembri 2006, teda zhruba v rovnakom čase ako vláda Roberta Fica. Takže pár ukážok politických káuz a ich riešení vo Švédsku:

Mesiac po nástupe ministerky obchodu Marii Borelius, švédske médiá (ktoré zjavne švédska vláda číta) odhalili, že ministerka trvalo neplatila koncesionárske poplatky za TV. Niekoľko dní po odhalení švédsky premiér Reinfeldt poveril istú švédsku advokátsku firmu preverením situácie. Necelý deň po tomto rozhodnutí sa neplatička vzdala nielen postu ministerky ale aj poslankyne.

Tesne pred nástupom ministerky kultúry Cecilie Stegö Chiló švédske média vypátrali, že ministerka dlhšiu dobu využívala načierno platenú pomoc v domácnosti a takisto nezaplatila koncesionársky poplatok za TV. Tri dni po podaní trestného oznámenia skupinou občanov ministerka rezignovala.

Najväčším problémom bol pre novú švédsku vládu súčasný minister zahraničia a na slovensku tiež známy Carl Bildt (chvílu zastával podobnú funkciu ako náš diplomat Lajčák v Bosne). Bildt vlastnil akcie firmy Vostok Nafta, ktorá zasa vlastnila akcie v ruskom Gazprome. Kritici Bildta obviňovali, že vlastníctvo akcií mu znemožuje objektívne rozhodovať práve z dôvodu majetkového prepojenia na Rusko. Pri nástupe do funkcie sa Bildt verejne zaviazal všetky svoje akcie v tejto a iných firmách do konca roka 2006 predať. Slovo dodržal.

Na záver ešte jedna menšia pikoška (aby si prípadní ľavicoví čitateľia nebodaj nemysleli, že to len pravica nastavila morálne štandardy takto vysoko). Keď vo Švédsku vyslovíte „Toblerone“, každému sa dosť pravdepodobne v mysli vynorí škandál spojený so sociálne demokratickou političkou a vtedajšou ministerkou práce Monou Sahlin. Švédsky bulvár v roku 1995 odhalil, že Sahlin v roku 1991 použila svoju služobnú kreditnú kartu na súkromné účely. Okrem iných drobností za štátne peniaze kúpila okrem iného pampersy a dve tyčinky čokolády Toblerone. Je treba podotknúť, že spätne túto sumu (celkovo sa jednalo o zhruba 800 euro) vydokladovala a zaplatila. Napriek tomu však dva týždne po odhalení z vlády odstúpila a zrušila aj svoju kandidatúru na post predsedy sociálnych demokratov. A to aj keď nebol preukázaný žiadny trestný čin.

Zdá sa vám to všetko pritiahnuté za vlasy a zbytočne prísne? Ja osobne by som bol rád, keby slovenská vláda začala brať média vážne a zaviedla rovnako prísne kritériá hodnotenia ministrov. Tak ako to pán premiér kedysi sľuboval v rámci sloganu „nulová tolerancia“ voči korupcii. Podobne ako vo Švédsku, tak aj na Slovensku by malo stačiť, že voči určitému ministrovy vznikne podozrenie z korupcie. Nie je podstatné, či dojde usvedčeniu z trestného činu a k odvolaniu. To totiž ešte neznamená, že ide automaticky aj o „nevinu“. Pán Počiatek, nemyslíte?

Kristian Takac

Kristian Takac

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Patrim do kategorie tych, co ked rano otvoria noviny, nevedia ci sa maju smiat a ci plakat... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu